facebook-edgerank-nedir

Facebook EdgeRank Nedir?

facebook-edgerank-nedir
Son zamanlarda Google’ın kişilerin ilgi alanları ve sürekli olarak yaptıkları aramalarla ilişkili olan sonuçları kullanıcıların karşısına çıkartarak, kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş arama sonuçları sunuyor. Bu durumun bir benzeri de bir süredir Facebook tarafından yapılmakta.

Facebook EdgeRank olarak bilinen bu algoritma ile Facebook kullanıcılarının haber kaynağında, yani ana sayfalarında hangi iletilerin ne sıklıkta gösterileceği belirleniyor. Başka bir deyişle Facebook’taki tüm eylemler (yorum, paylaşım, içerik paylaşımı vb.) “Edge” olarak adlandırılıyor ve bu algoritma edge’leri önem derecesine göre ana sayfada sıralıyor.

Facebook’un bunu yapmasındaki neden ise gereğinden fazla içerik ve mesaj kirliliğinin önüne geçerek, kullanıcıların ilgi alanlarına göre içerikler sunmak. Özetle Facebook’ta fazla etkileşim alan iletiler haber kaynağında görüntülenirken, etkileşimi az olan iletiler daha az karşımıza çıkıyor.

Peki, Facebook EgdeRank algoritması nasıl çalışıyor?

Öncelikle bu algoritma hangi içerik tiplerinin, hangi kullanıcıya gösterilmesi gerektiğini belirliyor. Bunu yaparken de kullanıcının devamlı olarak beğendiği, yorum yaptığı ve takip ettiği kullanıcıları veya Facebook sayfalarını göz önünde bulundurarak yapıyor. Kullanıcıların beğenmedikleri veya az ilgi gösterdiği sayfaları/içerikleri algılayan algoritma, haber kaynağında bu iletileri kullanıcıya göstermiyor.

Bu algoritmanın göz önünde bulundurduğu üç kriter var: Affinity Score, Edge Weight ve Time Decay.

Affinity Score

Algoritmanın en önemli özelliklerinden biri olan Affinity Score, kullanıcının başka kullanıcılarla veya sayfalarla olan etkileşimi, yakınlık durumu, ne kadar süredir etkileşim içinde olduğu gibi kriterleri değerlendiriyor.

Kullanıcı, başkalarının paylaştıklarıyla ne kadar ilgiliyse yani bir içeriği ne kadar tıklıyor, beğeniyor, yorum yapıyor, paylaşıyor veya etiketliyorsa bu içerikler kullanıcının ilgi alanları arasında olarak algılanıyor ve bu tip içerikler kullanıcının karşısına daha çok çıkıyor. Tabii ki sadece içerik değil aynı zamanda, bu içerikleri paylaşan kişi veya sayfalarda algoritma aracılığıyla belirleniyor.

Edge Weight

Edge Weight, etkileşimlerin değerlerini ölçmeye yarıyor. Yani en basit haliyle bir içeriğe yapılan bir yorum, bir beğeniden daha fazla değer taşıyor. Facebook tüm edge weights’i inceleyerek çeşitli değişiklikler yapıyor ve hangi tür içeriklerin kullanıcıların daha çok ilgisini çekeceğini ölçümlüyor. Bu da video ve görsel paylaşımlarının sadece “link” paylaşımından daha fazla etkileşim yarattığını ortaya koyuyor.

Bunun yanı sıra bir reklam ile fan sayfasına gelen kişinin Edge değeri, Facebook’ta arama yaparak fan sayfasına gelenden daha düşük; çünkü arama yaparak bir sayfayı beğenen kullanıcı o beğendiği sayfadaki içerikleri görmeye daha isteklidir.

Time Decay

Time Decay ise en güncel içeriklerin daha ön planda olmasını sağlıyor. Bir içerik ne kadar eskiyse değeri o kadar düşüyor. İçerik kaliteli olsa dahi belli bir süre geçtikten sonra güncel olmadığı için haber kaynağındaki değeri düşerek, görüntülenmesi azalıyor.

Facebook EgdeRank markalar için neden önemli?

Bu algoritmanın gelmesiyle beraber markaların Facebook sayfalarındaki etkileşim oranlarında ciddi düşüşler yaşandı. Çünkü bu algoritma sonrasında yaklaşık olarak her 1000 Facebook güncellemesinin sadece %0,2’lik kısmı kullanıcının haber kaynağında görünüyor. Bu nedenle EdgeRank markalar için önem taşıyor.

Facebook EdgeRank değeri ölçümlenebilir mi?

Bu ölçümlemeyi yapabilecek herhangi bir araç bulunmamakta; ancak paylaşımlarının ne kadar etkileşim aldığını ve kaç kişiye ulaştığını ölçebilirsiniz. Bunu yapmak için Facebook fan sayfasında bulunan analitik aracını kullanarak hangi içeriklerinizin kaç kişiye ulaştığını ve sayfanızın ne kadar görüntülendiğini görebilirsiniz.

Ayrıca Facebook bu algoritmayı gizli tutuyor ve belli aralıklarla değiştiriyor. Bu nedenle de yorum ve beğenilerin sağladığı değer zaman zaman değişebiliyor. Algoritmanın sürekli değişiyor olması da ölçümleme yapacak bir aracın olmamasına neden oluyor.

Facebook fan sayfaları EdgeRank’e nasıl uyumlu hale getirilir

Bu algoritmayı ilginç ve farklı içerikler ürettiğinize inandırmaya çalışmak zor olduğu için, takipçilerinizin verdiği tepkileri gözlemlemek daha iyi sonuç verecektir. Sayfanızı takip edenlerin, hangi içerikleri beğendikleri, yorum yaptıkları ve hangi saat aralıklarında sayfanızda bulunduğu gibi kriterleri ele alarak Egde değerinizi artırabilirsiniz.

İçeriklerin paylaşımını basın bülteni gibi değil daha ilgi çekici bir halde paylaşmaya çalışmak ilk adım için oldukça önemli. Facebook’un insanların eğlenmek için yer aldıkları bir platform olduğunu unutmamak gerekli. Bu sebeple paylaştığınız içeriğin bir ürünü satmaktan çok, kullanıcının bu ürün hakkında konuşmasını sağlamanız gerekiyor.

Aldığınız yorum ve beğenilerin artması Affinity Score’un artmasını sağlarken, görsel ve video içerikler paylaşmanız da Edge Weight’e katkı sağlayacak. Doğru zaman aralıklarını belirleyip, iletilerinizin güncel bir şekilde haber kaynağında görünmesini sağlayarak da Time Decay’i göz önünde bulundurmuş olursunuz.

Bir Cevap Yazın