facebook-hashtag-kucuk-gorsel

Facebook Hashtag’leri İçeriklere Beklenen Etkiyi Sağlamıyor

Sosyal medyanın ve özellikle Twitter’ın en etkin özelliklerinden olan hashtag’ler geç de olsa Haziran ayında Facebook’ta hayata geçmişti fakat yapılan araştırmalara göre bu özellik Facebook’ta beklenen etkiyi sağlamadı.

Facebook kullanıcılarının metin, fotoğraf ya da video paylaşımlarında kullandığı hashtag’ler paylaşımlarının daha fazla kullanıcıya ulaşması için önemli bir araç. Fakat son veriler hashtag’lerin sosyal ağa beklenen katkıyı yapmadığını, hatta paylaşımlarda hashtag kullanımının olumsuz etki yarattığını gözler önüne seriyor.

Konu ile ilgili Facebook analiz hizmeti sunan EdgeRank’in hazırladığı rapora göre Facebook’ta hashtag kullanımı yüzde 0,8 oranında viral etki sağlarken, hashtag kullanılmayan içerikler yüzde 1,30 oranında viral etki yaratıyor.

500 şirket sayfası ve 35 bin adet içerik incelenerek hazırlanan raporda hashtag kullanımlarının içeriklerin etkileşime katkılarına göz attığımızda ise hashtag kullanılmayan paylaşımlarda yüzde 0,25 oranında daha fazla etkileşim sağlanıyor.

EdgeRank’in araştırmasında yer alan diğer bir veriye göre hashtag’li paylaşımlar yüzde 12,47 oranında organik ulaşım sağlarken, Facebook’ta hashtag’siz içerikler yüzde 13,36 daha fazla kişiye ulaşıyor.

EdgeRank-Hashtag
Twitter’da ise hashtag kullanımlarının sonuçları oldukça iyi durumda. Markaların yüzde 70’i Twitter’da hashtag kullanılarak paylaştığı tweet’lerde daha çok retweet ve takipçi kazanıyor.

Facebook’ta ise hashtag kullanılan içerikler çoğu zaman sonucu olumlu yönde etkilemiyor. Bu durumun Twitter’a nazaran, Facebook kullanıcılarının hashtag özelliğini benimseyemediklerinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Bu yazı ilk olarak eticaret haber ve rehber sitesi EticaretMag’da yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın