FacebookInsight

Facebook’un Yenilenen Sayfa İstatistikleri Artık Tüm Kullanıcılarda Aktif

Facebook, Temmuz ayı içerisinde yenilediği fan sayfasındaki Insights (istatistikler) aracında,  sayfa yöneticilerine daha fazla bilgi sunacak birkaç değişiklik yaptı. Kaliteli içerik üretiminde de faydalı olacak verilerini daha kapsamlı hale getiren Facebook, sınırlı sayıdaki kullanıcılarında aktif hale getirdiği bu güncel istatistikleri tüm sayfa sahiplerinin kullanımına açtı.

pradma-facebook

Bu görsel Pradma Facebook sayfasına ait istatistikleri kapsamaktadır. :)

 Facebook’un resmi blogunda güncel istatistiklere dair yer alan detaya göre;

  • İstatistikler bölümünü açtığınızda karşınıza ilk olarak sayfa beğenmeleri, etkileşimde bulunan kişiler, içeriklerin erişimi ve diğer etkileşim unsurları ön plana çıkarıldı. Bu sayede sayfa yöneticileri sayfalarında takipçilerin nasıl bir etkileşim halinde olduğunu anlayabilmeleri için sunulan özelliklerin tamamından etkili bir şekilde yararlanabilecek.
  • Sayfa gönderilerinden bir haber oluşturan kişi sayısının, gönderiyi gören toplam kişi sayısına bölünmesiyle hesaplanan “viralite” metriğine tıklamalar da eklendi ve ölçümün ismi “Etkileşim Oranı” olarak değiştirildi.
  • Facebook’un eski istatistik aracından farklı olarak güncel istatistiklerde verilerin dışa aktarma özelliğini yeniledi. Böylece dışa aktarılan raporlarda daha fazla ölçüm bilgisine yer verilecek.

Sayfa yöneticileri, Excel formatında da indirilebilen veriler aracılığıyla sayfaları için haftalık ya da aylık detaylı raporlar hazırlama fırsatı bulabilecek böylece harcanan bütçenin ne kadar bir geri dönüşüm sağladığını bu raporlamalar ile ölçümleyebilecek.

Son olarak sayfa yöneticileri ve markalar için önemli bir yere sahip Facebook’un Insights araçları, sayfa istatistikleri ile çok ilgilenmeyen kullanıcılar için bile anlaşılır bir yapıya dönüştüğünü söyleyebiliriz. :)

 

Bir Cevap Yazın