Girişimci Olarak LinkedIn’de Etkili Olmanın Yöntemleri

linkedin
2003 yılında profesyonellerin sosyal ağı olarak kurulduğundan bu yana büyük yol alan LinkedIn, 225 milyona ulaşan kullanıcı sayısıyla dünyanın “lider kariyer ağı” olma ünvanını koruyor.

Strateji güncellemelerinin çoğu özellikle medya kuruluşları ve tanınmış kişiler tarafından kullanılmasına rağmen LinkedIn, birçok girişimcinin etkili içerik paylaşarak tanıtım yapabilmeleri için büyük bir fırsat.

Peki, LinkedIn üzerinde büyük bir etki yapmak isteyen bir girişimciler nelere dikkat etmeli?

1. Basit Olun: Mutlaka bir profil fotoğrafı ekleyin, bu sizi LinkedIn’de birkaç kat daha fazla görünür kılacaktır. Ayrıca paylaşımlarınızda anahtar kelimeleri kullanmak sizi bir adım daha öne taşıyacak, kaliteli içerikler paylaştığınız sürece takipçileriniz de aynı oranda artacaktır.

2. Anahtar Kelimelere Dikkat Edin: SEO, web sitenizde olduğu kadar, LinkedIn profiliniz için de büyük önem taşıyor. Profilinizi oluştururken veya düzenlerken mesleğinizi, yeteneklerinizi ve sizi anlatan diğer önemli detayları doğru anahtar kelimelerle ifade edin. Böylece profilinizin, LinkedIn’deki diğer insanlardan daha görünür olmasını sağlayacaksınız.

3. Görünürlüğünüzü Arttırın: Google, Bing gibi arama motorları sonuçlarında yer alabilmeniz için LinkedIn profilinizi herkese görünür yapın. Bu işlemi yapabilmek için LinkedIn profilinizdeki “Genel Ayarlar” bölümünden “Genel profilimi herkes için görünür yapın” seçeneğini işaretlemeniz yeterli. Dilerseniz buradan ünvan, şu anki pozisyon, resim gibi öğeleri filtreleyebilir, bilgilerinizin hangisinin görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz.

4. Başarı ve Deneyimlerinizi Sergileyin: İtibarınız için olumlu bir etki sağlamaya yönelik LinkedIn’in başarı ve deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz bölümünden kendinizi ifade edecek bir bölüm seçerek, örneğin bir proje, sertifika veya bilimsel çalışmanızı sergileyebilirsiniz. Ayrıca buradan entegre edilmiş uygulamaları profilinize dahil ederek uzmanlığınızı gösterebilirsiniz.

5. Kaliteli LinkedIn Gruplarına Katılın: LinkedIn’de 2 milyona yakın grup bulunuyor. LinkedIn’de kaliteli içerik paylaşan gruplara katılmanız tanınabilirliğinizi artırabileceği gibi bu gruplarda yapacağınız paylaşımlar, grup üyelerine göndereceğiniz bilgilendirme mesajları sizin için oldukça önemli bir etki bırakacaktır.

6. SlideShare’in Etkisini Göz Ardı Etmeyin: SlideShare isimli şirketi 2012 yılında satın alan Linkedin, platformu daha kullanıcı tabanlı bir sistem haline getirdi. SlideShare’in kullanıcılarına sunduğu sunum, infografik ve video ekleme imkanlarından faydalanın, LinkedIn hesabınız için ihtiyaç duyduğunuz görsel içeriğini buradan sağlayın.

7. Önerilen Bağlantıları Kullanın: LinkedIn’in en temel özelliklerinden olan öneri sistemi ile LinkedIn’de bulunan ortak arkadaşlarınız sayesinde iş bağlantılarınızı kolaylıkla genişletebilirsiniz. LinkedIn profilinizde çevrenizi genişletmek için belirli aralıklarla ortak arkadaşlarınızı kontrol etmeyi unutmayın.

8. LinkedIn’in Influencer Gücünü Anlayın: LinkedIn üzerinde yüzlerce alanında uzman etkili isim bulunuyor. Yeni başlayan girişimciler için oldukça başarılı uygulama olan “LinkedIn Influencer” sayesinde sektörün güvenilir düşünce liderlerini takip edebilir, böylece mesajınızı daha geniş kitlelere ulaştırarak LinkedIn’de daha etkili olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın