unnamed

Google’dan 15. Yılına Özel Hummingbird Algoritması

15 yıl önce iki üniversite öğrencisi olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan Google, marka değerini koruyarak, arama konusunda dünya devi haline geldi. Bugün 15. yılını, güne özel hazırladığı hareketli bir Doodle ile kutlayan şirket, aynı zamanda kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak yeni önemli özelliklerini ve arama algoritmasında yaptığı değişiklikleri duyurdu.

Screen Shot 2013-09-26 at 11.40.10 AM

Özellikle mobil platformların gelişimiyle birlikte arama deneyimindeki ihtiyaçları karşılamak isteyen Google’ın, Hummingbird adını verdiği yeni algoritması ile istenilen sonuçlara ulaşmak için kullanıcıların birden fazla kelimeyi kullanmasına gerek kalmayacak, emir cümleleriyle istenilen sonuçlara ulaşılabilecek.

Günden güne kendini geliştiren Google’ın, kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak yeni özelliklerine ise gelin birlikte göz atalım;

1.      Bilgi Filtresi ve Karşılaştırma:

Dev arama motoru Google’ın sunduğu “Bilgi grafik filtresi” özelliği ile sesli arama yaparak ulaşmak istediğiniz bilgiyi seçebiliyorsunuz. Örneğin; “Empresyonist sanatçılar hakkında bilgi” olarak sesli arama yaptığınızda her bir sanatçı hakkında bilgi edinebiliyor, sanatçıların ünlü eserlerini keşfedebiliyorsunuz. Ek olarak daha hedefli arama yapabilmek için bu özellikte sunulan “filtre” ile öne çıkan sanatçıları görüntüleyebiliyorsunuz.

Ya da diyelim ki iki ürünü karşılaştırmak istiyorsunuz. Örneğin; tereyağı ve zeytinyağı ne kadar?
Google’ın sunduğu “karşılaştırmalar” özelliği ile arama yaptığınız nesneler hakkında basit bir tasarımla sunulan sayfada detaylı bilgiye ulaşabiliyor, kolaylıkla seçim yapabiliyorsunuz.

Resim1

2.      Sesli Komut:

iPhone ve iPad için Google’ın önümüzdeki hafta yayına alacağı “sesli komut” özelliği ile kullanıcılar ellerini kullanmadan, verdikleri komutlarla arama yapabilecek, ilgili arama ile gerekli hatırlatmalar telefonlarına otomatik olarak eklenecek. Örneğin; “Eve giderken bana süt almayı hatırlat” olarak sesli arama yapıldığında kullanıcının telefonundaki “reminder” alanına ilgili hatırlatma eklenecek.

Adsız
3.      Mobil Cihazlarda Daha Basit, Daha Birleşik Tasarım:

Google’ın duyurduğu diğer bir yenilik ise aradığı cevaba odaklanmak isteyen kullanıcılar için. Google, mobil cihazlardaki tasarımını daha basit hale getirerek arama sonuçlarını “küme” halinde, daha temiz bir şekilde sunacak.

5

Dünyada en çok tercih edilen arama motoru ünvanını uzun yıllar boyunca korumaya devam edecek gibi görünen Google’ın, yeni güncellemeleri ile arama motoru trafiğinden ne kadar etkilendiğini birlikte göreceğiz. :)

Bir Cevap Yazın