hangi-sosyal-platform-markanıza-uygun

Hangi Sosyal Mecra Markanıza Daha Uygun?

Sosyal mecraların artmasıyla birlikte günümüzde “doğru sosyal ağda var olmak” markaların stratejilerini belirleyen en önemli etken haline geldi. Oldukça hızlı gelişen sosyal medya dünyasında bazı durumlarda doğru sosyal ağı bulmak, bu sosyal ağda etkin olmak zor hale gelebiliyor.

hangi-sosyal-platform-markanıza-uygun

Esas konu karmaşık gibi görünen sosyal medya dünyasında doğru platformu seçmek ve seçilen sosyal ağın dinamiklerine uygun paylaşımlarda bulunmak. İşte bu konuda mecra bazında aşağıda önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Tabii ki her marka için sosyal medya stratejisinin değişebileceğini de buradan belirtelim. Her markanın farklı bir hedef kitlesinin olması, bu hedef kitlenin farklı sosyal ağlarda farklı saatlerde olabileceğini göz önünde bulundurarak A/B testleriyle en doğru sosyal medya stratejinizi belirleyebileceğinizi de belirtelim.

  1. Facebook
  2. Twitter
  3. Instagram
  4. Google+
  5. Youtube
  6. Pinterest
  7. Foursquare
  8. Linkedin
  9. Vine

Facebook

facebook

Kimler kullanmalı

Marka bilinirliğini artırmak, hem mobil hem de bilgisayarlar üzerindeki reklamlarla yeni hedef kitlelere ulaşmak isteyen markalar kullanabilir.

Hangi tür içerikler paylaşılmalı

Facebook’ta herhangi bir mesajı paylaşmaya, erişimi artırmaya, viral içeriği yaymaya yönelik fotoğraf, video ve metin türündeki her içerik paylaşılabilir. Fotoğraf türündeki paylaşımların daha çok etkileşim sağladığını ele alırsak markalar özellikle fotoğraflı paylaşımlara ağırlık vermeli.

Paylaşım sıklığı ne olmalı

“Haber Kaynağı”nda fazla içerik paylaşmanın takipçileri çok da sıkmamak adına günde 1 ile 4 içerik paylaşılmalı.

Faydalı araçlar

Facebook’un yenilenen istatistik özelliği ile paylaşımlarınızın kaç kişiye ulaştığını, ne kadar beğeni, yorum ve paylaşım aldığını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bu özellik ile sosyal medya raporlarınızı hazırlayarak, detaylı olarak Facebook stratejinizi gözden geçirebilirsiniz. Markaların offline reklama yönelik gerçekleştirdiği tüm projeler için bit.ly URL kısaltma aracını kullanabilirsiniz. Böylece fiziki reklamda yer alan bu özel URL’yi ziyaret eden kullanıcıları da takip edebilirsiniz. Tüm bunların dışında markalar, ürününü/hizmetini ve bilinirliğini Facebook’un sunduğu birçok reklam modeli ile desteklemeli; etkileşimi ve yayılımı sağlamak için takipçilerle etkileşime geçilmeli, mutlaka cevap verilmeli.

Twitter

Twitter_logo_blue

Kimler kullanmalı

Kampanyasını tanıtmak, müşteri hizmeti vermek ve medya takibi yapmak isteyen tüm markalar kullanabilir.

Ne tür içerikler paylaşılmalı

Markalar, Twitter hesaplarını olabildiğince sık güncelleyerek takipçilerde merak uyandıracak paylaşımlarda bulunmalı. Ayrıca markaların Twitter hesaplarında özgün ve yeni içeriklerin paylaşılması, takipçilerin yeni şeyler öğrenmesini sağlayacağından takipçi sayılarının da artmasını sağlayacak.

Paylaşım sıklığı ne olmalı

Twitter’da paylaştığınız içeriklerin daha fazla tıklanmasını istiyorsanız, gönderilerinizin içeriğine ve formatına olduğu kadar gönderdiğiniz zamana da önem göstermelisiniz. Genel anlamda gönderilerinizin en fazla tıklandığı zaman dilimi öğleden sonra 13:00 – 15:00 arası olduğunu göz önünde bulundurarak takipçiyi sıkmayacak ve 5 tweet’i geçmeyecek şekilde birden fazla tweet paylaşılabilir.

Faydalı araçlar

Tweet’lerinizi günlük, haftalık ya da aylık olmak üzere Twitter ve Facebook hesabı kullanımını sağlayan bir program olan TweetDeck ya da Hootsuite’i kullanabilirsiniz. Bu programa kaydettiğiniz birden fazla Facebook ve Twitter adreslerinizi aynı anda kontrol edebilirsiniz. TweetDeck üzerinden hesaplarınızı ekledikten sonra seçtiğiniz hesaba ya da hesaplara (birden fazla) aynı anda tweet atabilir, RT yaptırabilir, DM gönderebilir ve zamanlanmış tweet kurabilirsiniz.

Instagram

instagram-logo

Kimler kullanmalı

Özellikle kadın kullanıcıların daha aktif olduğunu Instagram’da; moda, kozmetik, sağlık, beslenme, spor vb. alanlarında faaliyet gösteren ve ürünlerini fotoğraf ve kısa videolarla tanıtabilecek her marka kullanabilir.

Ne tür içerikler paylaşılmalı

Markanızı takip eden insanların ilgisini çekebilecek ürün ve hizmetlerinizin yer aldığı kaliteli fotoğraf ve video içeriklere yer verilmeli. Bunun dışında markanız etrafında bir hareket başlatacak, takipçilerinizi belirlediğiniz hashtag’le paylaşım yapmaya yönlendirecek basit kurgulara dayalı yarışmalar da yapabilirsiniz.

Paylaşım sıklığı ne olmalı

Günde 1 kez paylaşım yapılabilir.

Faydalı araçlar

Instagram üzerindeki fotoğraf ve videolarla albüm yapabilmeye olanak sağlayan ve iOS için ücretsiz olan Followgram uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulama sayesinde hazırlanan albümler arkadaşlarla kolayca paylaşılabiliyor ve web üzerinden görüntülenebiliyor.

Google+

Google-Plus-Logo

Kimler kullanmalı

Google’ın arama, reklam, mobil ve harita gibi servislerinden yararlanmak isteyen tüm marka veya küçük Google Plus’ı kullanmalı.

Ne tür içerikler paylaşılmalı

Google+, diğer sosyal ağlar gibi kullanıcılarına metin, fotoğraf, video ve bağlantı paylaşma imkanı tanıyor. Buna ek olarak Google+’ı içerik stratejisinde önemli kılan bir diğer özellik ise sosyal ağın Google arama sonuçlarıyla olan entegrasyonu. Eğer bir yerel işletme sahibi iseniz, içerik stratejinizde bulunduğunuz bölgeden paylaşımlar yapmanız da önemlidir. Bu sayede size yakın olan müşterileri çekebilir bir bağlılık yaratabilirsiniz.

Paylaşım sıklığı ne olmalı

Etkin hashtag kullanımı ile günde 1 ya da 2 kez içerik paylaşılmalı.

Faydalı araçlar

Google+’ı canlandırmak için birçok yöntem deneyen Google’ın bu konudaki en önemli adımını Google Authorship ile attığını söyleyebiliriz. Google+ üzerinde var olan bir hesabınız ya da sayfanız ile yazı yazdığınız internet sitesi arasında bağlantı kurmanız ile Google Authorship’i sağlamış olursunuz. Böylece Google’da yazdığınız içeriklerin yazarı olarak sizin Google+ hesabınızı doğrulaması ile arama sonuçlarında resminizin gözükmesi sağlanır. Google+’ta paylaşılan içeriklerin, Google’da listelenmesi nedeniyle bu paylaşımların page rank’i artırarak, arama sonuçlarında daha yukarıda görünmenizi sağlar.

YouTube

youtube

Kimler kullanmalı

Video içeriği bulunan, reklamlarını internette tanıtmak isteyen tüm markalar kullanabilir.

Ne tür içerikler paylaşılmalı

Youtube kullanıcıları özellikle gündemde olan konular ile ilgili video arayışı içerisindedir. Gündemde var olan bir konuyu eleştirmek veya tiye almak gibi akla gelen fikirlerden yola çıkarak yeni videolar hazırlayabilirsiniz. Böylece izleyici sayısını arttıracak önemli hamle yapmış olursunuz. Bunun dışında markanın ürün ve hizmetlerinin tanıtımına yönelik reklamlara da yer verilebilir.

Paylaşım sıklığı ne olmalı

Haftada 1 ya da 2 video paylaşılmalı. Ayrıca YouTube kanalınız için “Oynatma Listeleri” oluşturmanız durumunda videolarınız arama motorunda da ayrı ayrı görünecek. Listenizde bulunan video ile ilgili arama yapan biri o videoyu seyrettikten sonra sizin diğer videolarınızı da seyretme imkanına sahip olacaktır.

Faydalı araçlar

YouTube “video istatistikleri” ve “analitik araçları” size videolarınızın performansını ölçmekte yardımcı oluyor. Videolarınızın kaç kişi tarafından izlendiğini, videolarınızı izleyenlerin demografik yapısı gibi bilgileri içeren “YouTube Insight” verileri ile daha sonraki paylaşımlarınızın kalitesini artırabilmek için size birçok fayda sağlar.

Pinterest

Pinterest

Kimler kullanmalı

Ağırlıklı olarak kadın kullanıcıların yer aldığı Pinterest’i moda, dizayn, fotoğraf, yiyecek-içecek sektöründe hizmet veren tüm markalar kullanmalı.

Ne tür içerikler paylaşılmalı

Son dönemin hızlı büyüyen içerik paylaşım platformu Pinterest, kullanıcıların internette gezinirken beğendikleri fotoğrafları paylaştıkları bir sosyal mecra olması nedeniyle ürünlerini ya da çalışmalarını fotoğraf üzerinde sergileyen firmalar için bir viral kaynak niteliğinde. Özellikle moda-giyim markaları, gıda firmaları gibi firmalar için Pinterest’in çok iyi bir mecra olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda firmalar yaratıcı, görsel içeriği kuvvetli, ilgi çekici her türlü fotoğraflar paylaşılabilir.

Paylaşım sıklığı ne olmalı

Twitter’dan aşina olduğumuz fakat Pinterest ile tanıştığımız “pin’lemek” ve “repin’lemek” kavramları ile markanız adına etkileşim sağlamak için günde birden fazla içerik paylaşabilirsiniz. Böylelikle hem kısa zamanda etkileyici bir görsel arşiv oluşturmuş hem de içeriğinizin kullanıcılar arasında paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Foursquare

foursquare_logo

Kimler kullanmalı

Lokasyon bazlı uygulamalar arasında en popüler uygulama olan Foursquare’i B2C şirketleri ve özellikle mağaza, restoran ve seyahat/turizm ile ilgili firmalar kullanmalı.

Ne tür içerikler paylaşılmalı

Foursquare’in bu kadar kullanılmasının en önemli sebeplerinden birisi de mekanlara sunduğu kampanya yaratma özelliği. Foursquare, insanlara sizin mekanınızda check-in yapmaları için bir sebep vermenizi sağlıyor. Bu sayede yeni müşteriler ve takipçiler kazanıyorsunuz. Foursquare’de belirleyeceğiniz kampanyalar ile bir mekanın mayor’u olanlara indirim, ilk check-in’lerinde bir ödül vermek, arkadaşları ile check-in yapanlara özel bir ürün vermek gibi check-in bazlı promosyonlar ya da indirimleri müşterilerinize duyurabilirsiniz.

Paylaşım sıklığı ne olmalı

Haftada 1 olmak üzere herhangi bir bilgi değişikliğinde ya da sektörde hayata geçirilecek bir proje öncesinde içerik paylaşılmalıdır.

Linkedin

linkedin

Kimler kullanmalı

Sosyal iş ağı olarak adlandırılan Linkedin’de işletmeler (özellikle B2B servis sağlayıcıları), işverenler, iş arayanlar, profesyonel çevre edinmek isteyenler mutlaka yer almalıdır. İçerik pazarlamasında B2B şirketlerinin en aktif olduğu ağın Linkedin olduğunu da belirtelim.

Ne tür içerikler paylaşılmalı

Linkedin, şirketler için ürün ve hizmetlerini tanıtmak, marka bilinirliliklerini artırmak için kullanabileceği en uygun platformların başında geliyor. Linkedin’in de kendine has dinamiklerine uygun olarak; daha fazla kişiyi etki alanınıza çekebilmek ve sosyal medya pazarlama faaliyetlerinizi başarıya ulaştırabilmek için durum güncellemesi ile kampanyalar oluşturabilir, potansiyel müşterilerinizi çekecek promosyonlara yönelebilirsiniz.

Paylaşım sıklığı ne olmalı

Kariyerimizi özetleyen bir mecra olan Linkedin’de haftada iki ya da dört kez paylaşım yapılması uygun. Sektörünüzle ilgili gruplara Linkedin üzerinden üye olabilir ya da kendi grubunuzu açarak sektörle ilgili içerikleri de bu gruplar da paylaşarak markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.

Vine

vine-logo

Kimler kullanmalı

Yavaş yavaş Türk markalarının da tercihlerinden biri haline gelen 6 saniyelik video platformu Vine’ı kampanyalarını yaratıcı videolarla duyurmayı tercih eden her sektörden firmalar kullanabilir.

Ne tür içerikler paylaşılmalı

Geçtiğimiz Ekim ayında Twitter tarafından satın alınmasıyla popülerliğini daha da artıran Vine’da markalar; Vine’ın doğasına uygun, hem görsel hem kurgusal açıdan dikkat çeken, yaratıcı videolara yer verecek şekilde bilgilendirici “how-to” videolara ağırlık vermeli. Bunun dışında takipçilerini harekete geçirecek, videolarla takipçilerinin video çekmelerini sağlayacak şekilde kampanyalar oluşturmalı.

Paylaşım sıklığı ne olmalı

Markanızın stratejisi ve düzenlediği kampanya doğrultusunda haftada 1 ya da 2 içerik paylaşılabilir.

Bir Cevap Yazın