social-media-gender

Sosyal Medyanın Demografik Yapısı Açıklandı

Araştırma merkezi Pew; Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi popüler sosyal ağların kullanıcı profillerini inceleyerek mecraların cinsiyet, yaş aralığı gibi demografik yapısını açıkladı.

Araştırmaya göre yetişkin internet kullanıcıları arasında Facebook’u kadınların yüzde 76’sı, erkeklerin ise yüzde 66’sı kullanırken yaş ortalamasının 2013’te bir hayli arttığı dikkat çekiyor. Facebook kullanıcılarının çoğunluğunu ise kadınlar oluşturuyor. Kadın kullanıcılar yüzde 76 oranla çoğunluktayken Facebook kullanıcılarının büyük çoğunluğu üniversite mezunu ortaya çıkıyor.

Twitter verilerini incelediğimizde ise 2012’de yüzde 16 olan yetişkin kullanıcı sayısının bu sene yüzde 18′e çıktı. Daha çok gençler tarafından kullanılan Twitter’da çok az bir farkla da olsa kadın kullanıcılar hakim. Ayrıca Facebook’un aksine Twitter kullanıcılarının yüzde 31′i 18 ile 29 yaş arasında olduğu görülüyor.

Pew-SocialMedia
Instagram ise 2012’de yüzde 12 olan yetişkin kullanıcı sayısını bu sene yüzde 17′ye çıkarmış durumda. Yine kadın kullanıcıların ağırlıklı olan Instagram kullanıcılarının yüzde 37′si 18-29 yaş aralığında. İnternet kullanıcıları arasında kadınların yüzde 20’si Instagram’ı kullanırken erkeklerin yüzde 17’si kullanıyor. Yetişkin kullanıcı sayısını yüzde 15′ten yüzde 21′e çıkaran Pinterest’te kadınların yüzde 33 ile erkek kullanıcı sayısına çok büyük fark attığı dikkat çekiyor.

Pew-SocialMedia-1
Son olarak Pew’in bulgularına göre Aralık 2012’ye kıyasla bütün sosyal ağların daha çok kullanıldığını; şu an internet kullanıcılarının yüzde 73’ü en az bir sosyal medya kanalını kullanırken yüzde 42’si birden çok kanalı kullandığını söyleyebiliriz.

 

Bir Cevap Yazın