dijital-itibar-nedir

Dijital İtibar veya Online İtibar Nedir?

dijital-itibar-nedir
Türk dil kurumu verilerine göre “İtibar” kelimesi 26 Eylül 2006’dan bu yana 105 milyon kez aranmış, bu da gösteriyor ki “itibar”ı ya da en azından ne olduğunu arayan birçok insan var. Tabii bunun yanında “itibar”ın ne olduğunu bilen hatta belirli bir itibara sahip kişilerin ve şirketlerin sayısı da azımsanmayacak düzeyde.

İtibar, kelime anlamı olarak her ne kadar “saygınlık” olarak belirtilse de, günümüzde kavramsal anlamı genişlemiş, bir nevi “var oluş” belirtir durumdadır. Hemen herkes için önemli olan itibar; satın alınamayan, değerli, kazanılması bir süreç gerektiren ve zarar görmesi de bir o kadar kolay olan, zihnimizde somutlaştıramadığımız ancak sahip olunduğunda somut sonuçlar ortaya çıkmasını sağlayan bir kavram.

Dijital itibar ise; fiziksel dünyada kazanılmış bir itibarın veya fiziksel dünyada güçlü olmayan bir algıya sahip itibarın, internet üzerinde; oluşturulması, güçlendirilmesi veya var oluşunu devam ettirmesi olarak tanımlanabilir.

İnternetin yaygınlaşması ve yoğun kullanımı ile, dijital itibarın oluşturulması ve güçlendirilmesi için yeni fırsatlar ortaya çıkarken, yine aynı sebeplerden dolayı bu platformun doğru kullanılamaması, dijital itibarın zarar görmesine neden olacak risklerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Peki dijital itibar neden önemli? Düşünün ki Google’da arama yapma işlemi dilimize Google’lamak gibi bir fiil olarak geçecek kadar sık kullanılıyor ve insanların sizin hakkınızda bilgi edinmek için ilk yaptıkları şey isminizi “google’lamak”. Sizin hakkınızda arama yapan kişiler ise sizin lehinize (ya da pozitif) olduğu kadar aleyhinizde olan bilgilerle de karşılaşabilir.

Bırakın dijital itibarınızı, kişisel itibarınız bile aslında bir riskle karşı karşıya. Bu risk, siz dijital dünyayı doğru kullanamadığınız sürece çığ gibi büyüyerek, kişisel itibarınızı da tehdit edecek potansiyele sahip. Dijital itibar oluşturmak istiyorsanız, internet üzerinde farklı mecralarda yer almalı ve o mecraları doğru kullanmalısınız. Başkaları sizin adınıza o mecralarda yer alıp, sizin itibarınızı zedelemeden önce!
Dijital itibarınızı oluşturmada size fikir verecek, bir nevi klavuz olabilecek birkaç püf noktasını da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Kendi adınızı taşıyan ve hakkınızda bilgiler paylaştığınız bir blog’a veya web sitesine sahip olun.
  • Facebook, Twitter ve instagram gibi sosyal ağlarda yer alın ve buradaki paylaşımlarınızı geleceği düşünerek gerçekleştirin.
  • Sadece bir blog’a sahip olmak, sizi “Google’layan” kişilerin karşısına ilk sırada çıkmanızı sağlamayabilir. Bu yüzden, yapabiliyorsanız arama motorlarının, sizi tanıyacak ve sizin kişisel sayfanızı ön plana çıkartacak olan optimizasyonlarını yapın (SEO- search engine optimization).
  • Asla unutmayın! Paylaştığınız içerik veya görsel, sizin kişisel itibarınızın bir parçası olarak ömrünüzün sonuna kadar sizinle olacak. Bu yüzden paylaşımlarınızda dikkatli olun.
  • Fiziksel dünyada kişisel itibarınızı oluşturmak için harcadığınız özeni, dijital itibarınızı oluşturmak için de gösterin. Dijital itibarınızın, kişisel itibarınızı etkileyebileceğini unutmayın.
  • Dijital itibar konusu tek bir yazıya sığmayacak kadar geniş bir konu. Dolayısıyla önümüzdeki yazılarda mecralara yönelik tavsiyeler, yapılmaması gereken örneklere de yer vereceğiz.

Bir Cevap Yazın