sosyalmedya_kapak_

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Araştırmasında Sosyal Medyada Özgürlük Öne Çıkıyor

sosyalmedya_kapak_
Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin sosyal medya kullanımlarına yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye’deki gençleri daha yakından tanımayı amaçlayan araştırma için 26 ilden 2000’den fazla genç ile görüşme yapıldı ve araştırma sonucunda oldukça ilginç verilere ulaşıldı.

Araştırma sonuçlarına göre gençlerin yüzde 62’si sosyal medyaya en çok evlerindeki dizüstü bilgisayarlardan bağlanıyor. Her iki gençten biri akıllı telefon üzerinden sosyal medyayı kullanıyor. Bunların dışında, sosyal medya kullanmak için iş yerindeki bilgisayarı kullananlar ise daha çok 25-29 yaş grubu.

15-29 yaş arası gençlerin sosyal medya kullanım sıklıkları, süreleri ve zamanları incelendiğinde sosyal medya ile çok yakından ilgilendikleri göze çarpıyor. Gençlerin yüzde 86’sı sosyal medyaya günde en az bir kere; yüzde 72’si ise her gün birkaç kere bağlanıyor. Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 13’ü ise sosyal medyada 6 saat ve üzeri vakit geçiriyor.

Sosyal-medyada-kullanilan-mecralar
Araştırmada gençlerin sıklıkla vakit geçirdiği sosyal medya mecralarına göz attığımızda Facebook birinci sırada yer alıyor. Facebook’u ikinci sırada yüzde 57 oranla Youtube ve Instagram gibi popüler paylaşım siteleri takip ediyor. Araştırmaya katılan 15-29 yaş grubundaki gençlerin yüzde 45’i ise Twitter kullanıcısı olduğu görülüyor.

Araştırmada yer alan diğer bir bilgiye göre gençler için sosyal medyada en önemli olan konunun yüzde 37 oranla özgürlük olduğu tespit edildi. Özellikle öğrenciler ve Twitter kullanıcıları için önemli olan özgürlük konusunu güvenirlik, dürüstlük ve paylaşımcılık takip ediyor.

Bunun dışında gençlerin yüzde 60’ı sosyal medyayı daha çok eğlence amacıyla, yüzde 59’u ise bilgi alma amacıyla kullanıyor. Buradan yola çıkarak, sosyal medyanın gençler açısından sadece eğlence değil aynı zamanda geleneksel medyanın alternatifi olduğu söyleyebiliriz.

Araştırmada öne çıkan diğer bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı ilk olarak eticaret haber ve rehber sitesi EticaretMag’da yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın